Důl Mayrau ve Vinařicích u Kladna, Kladno Památková zóna, rozhledna kožová hora, zápas HC Rytíři Kladno-HC Vysočina Jihlava 17.03.2017

Název

Důl Mayrau ve Vinařicích u Kladna, Kladno Památková zóna, rozhledna kožová hora, zápas HC Rytíři Kladno-HC Vysočina Jihlava 17.03.2017

Popis

Další březnová cesta mě zavedla na Kladensko. Prvním z navštívených míst byl Důl Mayrau ve Vinařicích u Kladna.
S hloubením dolu Mayrau ve Vinařicích u Kladna započala uhelná společnost Pražská železářská v roce 1874. Tehdy už byl kladenský revír největším dodavatelem uhlí v českých zemích. Šachta, hluboká 527 m a pojmenovaná po tehdejším předsedovi správní rady společnosti JUDr. Kajetánu Mayerovi, se brzy stala mezi kladenskými doly pojmem. O deset let později byla o padesát metrů dál vyhloubena sdružená jáma Robert. Za 120 let důlní činnosti se zde vytěžilo 34 milionů tun uhlí.
Ještě před ukončením provozu byl na dole Mayrau zřízen skanzen, který byl otevřen veřejnosti 19. srpna 1994. V expozici byl uplatněn model „posledního pracovního dne“, tzn. je zde zachován stav, jako by lidé, kteří zde pracovali, právě včera odešli. Návštěvníci procházejí autentickými prostorami s oprýskanými zdmi i původními nápisy a nenatřeným zábradlím. Prožívají s horníkem jeho pracovní den od kantýny až po štolu. Průvodci jsou bývalí horníci, kteří na šachtě pracovali.
Skanzen vystavuje tři těžní stroje. Secesní stroj Ringhoffer pochází z roku 1905, kdy byl zakoupen na Světové výstavě v Paříži. Návštěvníkům je předváděn v provozu. Další těžní stroj Robert je z roku 1932, zažil tedy elektrifikaci dolu. Poslední ze tří strojů nese název Koepe, vyrobila jej firma Ruston roku 1905. Ve 130 m dlouhé štole uvnitř kopce Homole je expozice plně mechanizovaného porubu, ukazuje se zde důlní doprava, vývoj ražby v čase či přetlaková komora. V budově dýmnice najdeme expozice báňského záchranářství, v náraží jámy Robert lampovna a známková kontrola nebo řetízkové šatny. Od roku 2003 tu funguje výstavní galerie. Skanzen organizuje i vycházky po starých důlních dílech vrapické oblasti s průvodcem a spolupracuje s umělci, kteří v areálu pořádají výtvarná symposia a jiné akce.

Po prohlídce už následovala procházka centrem města Kladna. Na náměstí starosty pavla určitě stojí za zmínku kostel nanebevzetí panny Marie, budova radnice či mariánský sloup, který je společným dílem sochaře Karla Josefa Hiernleho a architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera z roku 1741.
Pokud vaše další kroky zamíří třídou T.G.M. jistě vaší pozornosti neunikde neorenesanční budova bývalé lékárny a na protější straně červeně zbarvená Floriánská kaple podle projektu K. I. Dientzenhofera.
Z náměstí pak vedly další mé kroky kolem budovy bývalého velkostatku až ke kladenskému zámku.
Ten je ve svém jádru renesanční, barokní podobu dostal během první poloviny 18. století. Dnes je sídlem galerie a městské knihovny.
V jeho sousedství pak najdeme příjemný zámecký park spolu s medvědáriem, který je domovem medvědů Máši a Míši. Ani jednomu z nich se i přes hezké počasí ven nechtělo, tak jen pro zajímavost přidávám jejich fotografii z internetu.

Zbytek odpoledne jsem věnoval výletu na kožovou horu. Od zastávky Kladno žel.stanice sem vede modrá turistická značka. Délka trasy činí 3 KM. Ale dá se k ní pohodlně dojet i autem při hlavní tepně Kladno-Praha.
Na vrcholu Kožové hory stojí od roku 1930 z iniciativy Klubu československých turistů 35 metrů vysoká rozhledna, postavená ze struskových cihel. Na její ochoz vede 131 schodů, zasklená vyhlídková plošina je ve výšce 31 m a poskytuje výhled na Kladno, západní okraj Prahy s ruzyňským letištěm, na severu lze spatřit Říp, působivou scenérii Českého středohoří, na jihozápadě Křivoklátskou vrchovinu a Brdy. Autorem projektu rozhledny byl roku 1929 architekt Jaroslav Beránek a vlastní stavitelské práce zajistil kladenský stavitel Vilém Procházka. Rozhledna byla slavnostně otevřena 11. května 1930. Po znárodnění v roce 1948 byla spodní část přetvořena na restauraci.
Trochu péče by však rozhledně určitě prospěla. Špína ani velké množství poletujících mušek zrovna dobrý dojem z rozhledu nevyvolají.

Po návratu do Kladna můj večerní program tvořil hokejový zápas HC Rytíři Kladno proti HC Dukla Jihlava. Na 1 ligu velmi pěkny hokej skončil vítězstvím domácích 3:2 v prodloužení.
Poté už hurá na ubytování.

Období

Statistiky

  • 104 fotek
  • 1 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více

Vytvořte si fotodárky

Z alb a fotek na Rajčeti nebo i z disku počítače si můžete snadno a rychle vytvořit různé fotodárky pro sebe nebo své přátele.

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Důl Mayrau ve Vinařicích u Kladna, Kladno Památková zóna, rozhledna kožová hora, zápas HC Rytíři Kladno-HC Vysočina Jihlava 17.03.2017
Komentáře Přidat